Möt teamet

Ola Jonsson

VD

ola@gbgnyabryggeri.se

Martin Lundh

Martin säljer, fixar teknik och jobbar i tappningen. Om du inte vet vem du ska ha tag i är det troligtvis Martin som kan hjälpa dig bäst.

martin@gbgnyabryggeri.se

0734-44 43 26

Vill du beställa?        info@gbgnyabryggeri.se

Linus Pilebrand

Linus är huvudbryggare och är drivkraften bakom Gothenburg Brew.

linus@gbgnyabryggeri.se

Henrik Lindahl

Henrik är tappningschef med ansvarar för underhåll och drift av våra tappningskolonner. Han fixar det mesta och älskar att klistra kartonger.

henrik@gbgnyabryggeri.se

 0727-10 01 07

Peter Ericsson

Peter jobbar i jäs- & lagerkällaren och med separering och filtrering. Han är även bryggare och hjälper till i tappningen.

peter@gbgnyabryggeri.se

Nina Rothausen

Nina sköter design, marknadsföring och kommunikation. Hon rattar Göteborgs Ölinvest och håller i provningar och visningar på bryggerimuseet.

nina@gbgnyabryggeri.se

0709-70 69 90

Marc Rothausen

Marc kan titulera sig Brau- und Malzmeister men sköter hellre museets ölprovningar, arrangerar evenemang och håller sig i form genom att städa och lyfta lådor i tappningen.

info@bryggerikultur.se

0708-21 55 00

Vill du besöka oss?
Kika in på www.bryggerikultur.se  

Sven Henriksson

Man skulle kunna tro att Sven är född på ett bryggeri. Det han inte kan klura ut att förbättra finns inte. Sven sköter för- och efterarbeten till tappningarna och lyfter både pallar och stämningen.

Akar Said

Akar är bryggaren med förkärlek för rököl. Han brygger, jobbar i jäs- & lagerkällaren och hjälper till i tappningen.

akar@gbgnyabryggeri.se