top of page

Möt teamet

Martin.JPG

Martin Lundh

TF VD & försäljningschef

martin@gbgnyabryggeri.se

0734-44 43 26

Vill du beställa?       

info@gbgnyabryggeri.se

Rothausen Nina.jpg

Nina Rothausen

Nina sköter design, marknadsföring och kommunikation. Hon rattar Göteborgs Ölinvest och håller i provningar och visningar på bryggerimuseet.

nina@gbgnyabryggeri.se

0709-70 69 90

Marc.png

Marc Rothausen

Marc sköter PR och jobbar med försäljning.

marc@gbgnyabryggeri.se

0708-215500

Han bokar besök och arrangerar museets ölprovningar, visningar och evenemang

 

Vill du besöka oss?

Kika in på www.bryggerikultur.se  

info@bryggerikultur.se

0708-215500

Marc.png

Marc Rothausen

Marc kan titulera sig Brau- und Malzmeister men sköter hellre museets ölprovningar, arrangerar evenemang och håller sig i form genom att städa och lyfta lådor i tappningen.

info@bryggerikultur.se

0708-21 55 00

Vill du besöka oss?
Kika in på www.bryggerikultur.se  
Sven Henriksson.jpg

Sven Henriksson

Man skulle kunna tro att Sven är född på ett bryggeri. Det han inte kan klura ut att förbättra finns inte. Sven sköter för- och efterarbeten till tappningarna och lyfter både pallar och stämningen.

Akar.jpg

Akar Said

Akar är bryggaren med förkärlek för rököl. Han brygger, jobbar i jäs- & lagerkällaren och hjälper till i tappningen.

akar@gbgnyabryggeri.se

Jonas Åkerlind.jpg

Jonas Åkerlind

Jonas är vår grymma försäljare gentemot

restaurang och dagligvaruhandel

 

jonas@gbgnyabryggeri.se

 0727-10 01 07

Peter E.JPG

Peter Ericsson

Peter jobbar i jäs- & lagerkällaren och med separering och filtrering. Han är även bryggare och hjälper till i tappningen. 

peter@gbgnyabryggeri.se

Ola.jpg

Ola Jonsson

KAM

0707-540723

ola@gbgnyabryggeri.se

Akar.jpg

Akar Said

Akar är produktionschef. Han arbetar i brygghuset, jäs/lagerkällaren, filtrering och med tappning. 

akar@gbgnyabryggeri.se

Linus P.jpg

Linus Pilebrand

Linus är huvudbryggare och är drivkraften bakom Gothenburg Brew.

linus@gbgnyabryggeri.se

bottom of page